UGENS UDVIKLING
Handelsaftale mellem USA og Kina skaber markedsoptimisme
I den forgangne uge har de finansielle markeder været præget af en overvejende positiv stemning. S&P 500 er steget med 2,6 %, Nasdaq 100 med næsten 3 %, det kinesiske Hang Seng-indeks med mere moderate 0,7 %, mens det tyske DAX ligger omkring nul.
Aftalen, der blev indgået sidste weekend mellem USA og Kina om at reducere de høje toldsatser, har skabt lettelse blandt investorerne. Aftalen, som blev indgået i Genève, indebærer en gensidig reduktion af toldsatserne i 90 dage. Det har ført til et kursrally på verdens aktiebørser, hvor mange indeks nu er tilbage på – eller over – niveauet fra før den såkaldte Liberation Day, hvor Trump indledte sin toldkrig.
Handelsaftalen har konkret betydet, at toldsatserne fra Kina til USA er reduceret fra 145 % til 30 %, mens USA’s toldsatser mod Kina nu ligger på 10 %. Aftalen har imidlertid også skabt usikkerhed om, hvorvidt der kan opnås en mere permanent løsning, eller om situationen blot er løst midlertidigt. Det har skabt markedsoptimisme på kort sigt, men investorer bør være bevidste om risikoen for, at konflikten kan blusse op igen.
Som mål for, hvor stor optimismen er, kan man se på guldprisen, som i den forgangne uge faldt med ca. 5 % efter en længere periode med stigninger. På trods af faldet er guld stadig steget med over 22 % i år, så mange investorer forbliver parkeret i “safe haven”-aktiver i håbet om endnu bedre tider.
Usikkerhed trods optimisme
Trods den positive stemning er der fortsat usikkerhed omkring den amerikanske økonomi. De bløde nøgletal viser tegn på svaghed – især inden for forbrugertillid og virksomhedstillid. Samtidig har de hårde nøgletal, herunder inflationstal og detailsalg, indtil videre ikke bekræftet en væsentlig afmatning.
Inflationen i USA ligger fortsat på et relativt stabilt niveau på ca. 2,5-3 %, mens lønstigningstakten er begyndt at aftage. Det kan indikere, at serviceinflationen er på vej ned, hvilket vil være positivt for forbrugernes købekraft.
En anden væsentlig faktor er dollarens udvikling, som fortsat er svagere end tidligere på året. Denne udvikling skyldes både lavere vækstforventninger i USA og usikkerhed omkring centralbankens rentepolitik. Dollaren er fortsat påvirket af spekulationer om kommende rentenedsættelser, selvom den amerikanske centralbank har signaleret forsigtighed. Det er samtidig vand på Trump-administrationens mølle i eventuelle bestræbelser på at forbedre den amerikanske konkurrenceevne gennem en svagere dollar.
Europæisk økonomi viser modstandskraft
På den anden side af Atlanten har de europæiske markeder oplevet en stærkere vækst end forventet. Det tyske DAX-indeks er steget med 20 % år til dato, og de seneste PMI-tal har vist fremgang i fremstillingsindustrien. Særligt de finanspolitiske tiltag fra Tyskland har øget tilliden til vækst, og kombinationen af en svækket dollar og en styrket euro har skabt momentum i europæiske aktier.
På nøgletalsfronten har Europa leveret positive data for både industriproduktion og forbrugertillid, hvilket har bidraget til optimisme blandt investorer. Der er dog også tegn på, at servicesektoren kan være ved at tabe pusten, hvilket på sigt kan udfordre vækstbilledet.
PMINDI
PMINDI sluttede ugen i kurs 132,15. Inklusive udbytter er performance:
| Periode | Afkast |
| År til dato | -2,6% |
| Siden lancering | 68,1% |
| Gennemsnitlige månedlige afkast siden start | 2,8% |
VIGTIGT – DISCLAIMER:
Det er meget vigtigt, at du som investor forstår, at teknologiaktier kommer med store nedture, når markedet bliver pessimistisk. Vores type aktier faldt således 70 % i 2000-2002, i 2008 og i 2022. Vi mener, at teknologiaktier skaber et langsigtet merafkast, men man skal tilrettelægge sin investering, så man kan tåle nedturene.
Kæmpeskift i USA’s strategi over for det Globale Syd
Kina har med sit Belt and Road Initiative (BRI) øget sin indflydelse i det Globale Syd markant siden lanceringen i 2013. Gennem infrastrukturinvesteringer, økonomisk integration og kulturel udveksling har Kina styrket sin position i mange lande i Sydøstasien, Afrika og Latinamerika. For eksempel er havnene i begge ender af Panamakanalen nu på kinesiske hænder. Kina har ligeledes investeret massivt i havne og infrastruktur i Europa.
Mange eksperter mener, at Vesten allerede har tabt kapløbet om indflydelse i Afrika, Sydøstasien – og til dels også i Latinamerika, hvor Kinas tilstedeværelse er blevet meget stærk.
Problemet for Vesten er, at hvis vi behandler ikke-demokratier som andenrangsnationer, risikerer vi at skubbe disse lande direkte i armene på Kina. Det underminerer i sidste ende vores egne værdier og langsigtede indflydelse.
I denne uge har Trump-administrationen dog – gennem en række nye partnerskaber i Mellemøsten – vist en alternativ vej frem, hvor Vesten engagerer sig med lande, selv hvis de ikke er demokratiske.
Den mest markante forandring ses i ændringen af Bidens såkaldte AI-diffusion rules, som tidligere inddelte verden i tre niveauer (tiers). Her blev blandt andet de arabiske lande placeret i tier 2 – en kategori af stater, man ikke mente, man kunne stole fuldt ud på, og som derfor blev pålagt begrænsninger i adgangen til avancerede chips.
I denne uge blev nye retningslinjer offentliggjort af Bureau of Industry and Security (se billede), hvor det blandt andet advares om, at følgende handlinger kan blive betragtet som overtrædelser af amerikanske regler:
- Brug af avancerede kinesiske chips
USA forbyder i praksis sine partnere at anvende avancerede kinesiske chips – aktuelt med særligt fokus på Huaweis nye Ascend-chip. Begrundelsen er, at disse chips kun kan eksistere som følge af overtrædelse af amerikanske eksportkontrolregler og/eller krænkelse af patentrettigheder tilhørende vestlige virksomheder. - Træning af kinesiske AI-modeller på amerikansk hardware
Uanset aktørens nationalitet eller formål vil USA betragte det som en overtrædelse, hvis kinesiske AI-modeller trænes på chips fremstillet med amerikansk teknologi. Det gælder både direkte og indirekte brug, og signalet er klart: Aktører, der muliggør kinesisk AI-udvikling med amerikansk hardware, risikerer at blive betragtet som modparter i strategisk forstand.

Med disse regler tvinger USA nu sine partnere til at vælge side mellem amerikanske og kinesiske chips. Hvis man ønsker at være partner med USA, må man hverken anvende kinesiske chips – hvilket betragtes som en overtrædelse af ovenstående – eller tillade, at amerikanske chips bruges til træning af kinesiske AI-modeller.
Dermed bliver en lang række lande tvunget til at træffe et valg allerede nu. Det er strategisk klogt, fordi beslutningen skal træffes på et tidspunkt, hvor USA fortsat har et klart teknologisk og militært forspring – hvilket der med rette kan stilles spørgsmålstegn ved, om de stadig har om fem år.
Bidens oprindelige AI-diffusionsstrategi kunne have vist sig katastrofal, fordi den tillod Tier 2-landene at benytte både kinesisk og amerikansk teknologi i en overgangsperiode – hvilket reelt ville have givet Kina tid og råderum til at opnå teknologisk og militær overhånd.

Derfor ser jeg denne uge som en stor sejr for Vesten. De arabiske lande er nemlig strategisk vigtige partnere, og det ser ud til, at USA – ved at tilbyde gensidigt forpligtende partnerskaber til en lang række lande – med denne manøvre formår at udfordre det forspring, Kina har opbygget i det Globale Syd over de seneste 20 år.
Hvad betyder det så for en tech-investor som NewDeal Invest? Det vil jeg forklare nedenfor.
Chips-våbenkapløb mellem Vesten og Kina
Hvis en nation i fremtiden opnår en kunstig intelligens, der er markant bedre end andres, vil det med stor sandsynlighed føre til militær overlegenhed – og dermed muligheden for at gøre denne dominans permanent. Derfor ser både Kina og Vesten det som en strategisk nødvendighed ikke at komme bagud i AI-våbenkapløbet.
Det gør chipindustrien til en enorm mulighed for os som investorer. Vi ser da også en acceleration i investeringerne i mikrochips, og det er, efter min vurdering, en langsigtet strukturel trend. Problemet – og årsagen til den manglende investorbegejstring – er risikoen for en alvorlig forstyrrelse i samhandlen med Kina.
Kina har i mange år, som beskrevet i det strategiske program Made in China 2025, haft ambitioner om teknologisk dominans. I en lang periode så det ud til, at Kina kunne vinde dette kapløb, blandt andet på grund af manglende respons fra EU og USA. De seneste måneder har dog vendt op og ned på situationen, og vi ser nu USA forsøge aktivt at forhindre Kina i at opnå teknologisk og militær overlegenhed.
Vi befinder os således midt i et paradigmeskifte: fra en verden uden kold krig – hvor kun Kina for alvor accelererede sin teknologiske (og dermed militære) udvikling – til en ny kold krig, hvor USA nu trækker Vesten med ind i kapløbet.
En hård landing for chipindustrien vil være et scenarie, hvor samhandlen med mikrochips mellem Kina og Vesten ophører brat. Personligt har jeg svært ved at se, hvordan Vesten kan opretholde en strategisk fordel ved at levere chipproduktionsudstyr eller avancerede chips til Kina – og ligeledes, hvordan Kina skulle finde det attraktivt at købe trailing-edge chips fra Vesten, fx til bilindustrien. Derfor ser jeg mange chipvirksomheders salg til Kina som en kortsigtet risikofaktor.
En blød landing, hvor samhandlen mellem Kina og Vesten fortsætter uændret, svarer til et hypotetisk scenarie, hvor USA og Sovjetunionen under den kolde krig i 1960’erne havde handlet teknologiproduktionsudstyr med hinanden. Det forekommer mig usandsynligt.
Det centrale spørgsmål for investorer er derfor: På hvilke kursniveauer er en hård landing med Kina allerede priset ind?
Det korte svar? Ingen ved det.
På grafen nedenfor ses PMINDI, som reelt er steget med 68 % siden lancering , hvis udbytter medregnes. Den blå linje viser PMINDI’s pro forma performance inkl. udbytter. Den røde graf er SOXX – et chipindeks – og den lilla viser Nasdaq. Som det fremgår, har chipsektoren underperformet Nasdaq de seneste 19 måneder, hvilket virker kontraintuitivt i lyset af de massive strukturelle vækstdrivere, man kan forvente i sektoren de næste 5-10 år.
Jeg mener, at denne underperformance skal ses som et udtryk for, at markedet allerede priser en stor del af Kina-risikoen ind. Derfor fastholder vi i PMINDI en solid og bred eksponering mod chipsektoren. Samtidig ser jeg Kina-risikoen som stor – men også som en potentiel mulighed for at samle kvalitetsaktier op til attraktive priser. Derfor holder vi eksponeringen på et niveau, hvor et fald i sektoren vil blive betragtet som en købsanledning.

DEN KOMMENDE UGE
I den kommende uge vil fokus være på nye økonomiske nøgletal fra Kina og Europa, mens vi får en lidt mere stille uge fra USA – i hvert fald på nøgletalsfronten.
Mandag den 19. maj offentliggøres tal for industriens produktion, detailhandel og investeringer for april. Disse tal giver et vigtigt indblik i væksttempoet i verdens næststørste økonomi. Forventningerne lyder på en stigning i industriproduktionen på 7,7 % og i detailhandlen på 5,9 % år-til-år.
Tirsdag den 20. maj offentliggøres det tyske producentprisindeks (PPI), som fungerer som en indikator for inflationspresset i Europas største økonomi. Større stigninger i producentpriserne kan skabe bekymring blandt investorer, da det kan pege mod øget inflation og dermed en mere forsigtig ECB i forhold til rentenedsættelser.
På regnskabssiden er ugens mest interessante nedslag også fra Kina, hvor Baidu – der bedst kan beskrives som den kinesiske pendant til Alphabet – fremlægger regnskab. Her vil fokus især være på væksten i Baidus kerneforretning inden for søgning og cloud samt udviklingen i selskabets AI-satsning. Som vi tidligere har berørt, er Baidu og andre Kina-eksponerede aktier særligt følsomme over for udmeldinger om regulering og geopolitiske risici.
Tak for at læse med – vi vender tilbage i næste uge med en opdatering på de finansielle markeder.
Hav en rigtig god uge derude!
Dette er markedsføring for NewDeal Invest. Investeringsstilen henvender sig til investorer med en høj risikoprofil og langsigtet investeringshorisont, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. De aktier, som NewDeal Invest investerer i, er mere volatile end det brede aktiemarked, og svinger derfor mere både op og ned. NewDeal Invest yder ikke investeringsrådgivning, og alle investeringsbeslutninger træffes af dig selv. Ingen informationer fra NewDeal Invest bør betragtes som anbefalinger. Kortsigtede investeringer, med en tidshorisont på 3 år eller mindre, frarådes både i NewDeal Invest, PMINDI og i de aktier der omtales. Se relevante risikofaktorer på https://newdealinvest.dk/ og https://newdealinvest.dk/pmindi/, samt fondenes PRIIP-KID dokumenter, der findes nederst på hjemmesiden.